Mājas > Jaunumi > Saturs

Kā zināt augsnes mikroorganismus

Jun 21, 2019

Ir daudz veidu augsnes mikroorganismu, kurus var aptuveni iedalīt trīs kategorijās:


image


(1) aktīvi un izplatās augu rizosfērā (0,1 mm ap sakņu sistēmu), parazitē augos un savstarpēji simbiotiskos mikroorganismus;

2) atbild par vielu apriti augsnē un mikroorganismu organisko sadalīšanos;

3) nereģistrēti mikroorganismi (99% no kopējā augsnes mikroorganismu skaita);


  • Kāda ir ietekme uz augsnes mikroorganismu daudzumu un sugām?


Augsnei pievieno dažāda veida organiskās vielas, tiek aktivizēti dažāda veida mikroorganismi.


Eksperti uzskata, ka tad, kad augsnē tiks ievietots liels daudzums organisko vielu, mikrobu sugas īsā laikā ievērojami mainīsies. Šajā laikā ieteicams atstāt augsni papuvē ilgāk par 3 nedēļām, lai nodrošinātu stabilu mikrobu sugu līdzsvaru augsnē, un pēc tam veikt kultūru audzēšanu.


Turklāt mikroorganismi ir jutīgi pret vides apstākļiem, piemēram, temperatūru, augsnes pH vērtību un mitrumu.


  • Kāpēc rizosfēras mikrobi ir tik svarīgi kultūraugu augšanai?


1. Pēc augu parādīšanās mikroorganismi, kas var savstarpēji pastāvēt kopā ar kultūru saknēm, kultūru augšanas un attīstības laikā var pilnībā izmantot to spēcīgo izturību pret slimībām un kaitēkļiem.


2. Sakņu sistēma ir kultūraugu augšanas un attīstības pamats.


3. Pēc sēklu dīgšanas taproots augs augsnē, augs arī šķiedrveida sakņu kapilāri.


4. Saknes ne tikai absorbē barības vielas un ūdeni, bet arī rada sekrēcijas, kuras sadalās rizosfēras mikrobi un izmanto atkārtoti.


  • Kā veidot "augsnes agregātu struktūru"? Ko tas dara?


Augsnes agregātu veidošanās ir cieši saistīta ar mikroorganismiem. Vienkārši sakot, augsni veido sīki apaļi augsnes graudi, kas "salīmējas", veidojot sakņu struktūru. Mikrobu metabolīti un fermentatīvās hyphae apvienojas ar augsnes agregātiem, un tādu augsnes dzīvnieku kā sliekas aktivitātes augsnē rada lielākus agregātus.


Mazām granulām ir labāka ūdens aizture, savukārt lielajām granulām ir labāka gaisa caurlaidība. Tad augsnei ar attīstītāku agregātu struktūru ir labāka ūdens aizture un gaisa caurlaidība, tāpēc augsne ir piemērotāka kultūraugu audzēšanai. Tas arī parāda dažādu mikroorganismu nepieciešamību.


(bagātīgu mikroorganismu un mazu dzīvnieku, piemēram, slieku, dēļ augsnē var veidot augsnes kopējo struktūru un paaugstināt ūdens kvalitāti un augsnes auglību)


  • Kāda veida augsne būtu bagāta ar augsnes organismiem?


Pirmkārt, palielināsies organisko vielu daudzums, un augsne kļūs tumšāka. Augsnes pH vērtība svārstās ap 6 (piemērota kultūraugu audzēšanai).


Turklāt augsnes organismu skaita palielināšanās veicinās augsnes aglomerāciju, un augsne būs auglīgāka, ja augsnē būs pareizs gaisa, ūdens un barības vielu daudzums.


Ir steidzami jāpapildina augsnes mikroorganismi, jāuzlabo organisko vielu saturs kultūrās un jāuzlabo kultūraugu augšanas vide.


Augsnes uzlabošana ir obligāta!